Ta strona korzysta z plików cookies, zgodnie z Polityką prywatności. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.
Aktualności
02 lut 2023

Sprzeciw wobec deprecjonowania Schroniska dla Zwierząt w Skałowie

Szanowni Państwo, docierają do nas informacje o kolejnej fali hejtu i rozpowszechnianiu na temat naszego Schroniska fałszywych informacji. Nie pozwolimy, by interesy własne kilku osób dalej szkodziły naszym podopiecznym, zmniejszając ilość adopcji i zniechęcając darczyńców, a państwa wprowadzały w błąd. Nie działamy na zamkniętym podwórku. Od początku działalności Schroniska poddawani jesteśmy regularnym kontrolom weterynaryjnym i finansowym, które nigdy nie stwierdziły nieprawidłowości. Spełniamy także wytyczne dotyczące przetrzymywania zwierząt i wyprowadzania. Nasze psy mieszkają w dwuizbowych boksach, z których cześć wewnętrzna jest ogrzewana, a mimo to zapewnione mają podesty, koce, legowiska i bezpiecznie dobrane wyposażenie, a także elementy wzbogacające środowisko. Psy z kojców zewnętrznych z budami zabieramy na zimę do pawilonów (tylko 3 psy mieszkają obecnie na stałe w kojcach z budami).

Wszystkie psy mieszkające w pawilonach mają na drzwiach boksów opisy najważniejszych zachowań. Koty przebywają w sześciu pomieszczeniach, z których cztery to salki bez klatek. Wstęp dla naszych stałych wolontariuszy jest nieograniczony ani co do godzin (do czasu wieczornego karmienia) ani co do dnia tygodnia. Poza tym działa sobotni wolontariat młodzieżowy. Współpracujemy także z fundacjami. Nasze psy, poza wypuszczaniem na wybiegi (mamy 6 wybiegów przyległych do pawilonów i jeden samodzielny), są zabierane na spacery przez pracowników i wolontariuszy, a każdy pies wydawany do adopcji jest nauczony reagowania na imię, przychodzenia na zawołanie, ma opisany stan zdrowia i ewentualne zachowania problemowe (np. przechodzenie przez płoty, pilnowanie zasobów, nietolerowane obecności innych zwierząt itp. oraz dokumentację medyczną).

Psy wydawane do adopcji posiadają: książeczkę zdrowia, szczepienia przeciwko wściekliźnie i chorobom wirusowym, odrobaczenia, są po zabiegach kastracji i zachipowane. Jeżeli wydajemy do adopcji młodego psa lub kota, to w pakiecie adopcyjnym zapewniamy bezpłatną sterylizację w naszym schronisku. Po adopcji, często, kontaktujemy się z domami i pomagamy w ewentualnych problemach związanych z adaptacją w nowych warunkach. Aktualnie spośród naszych pracowników jest dwóch behawiorystów, doskonale znających każdego psa i koordynujący jego przygotowanie do adopcji oraz koci behawiorysta zatwierdzający adopcje kotów. Wśród pracowników aż trzech ma średnie wykształcenie weterynaryjne zapewniających dbałość o profilaktykę, pielęgnację i samopoczucie zwierząt. Spełniamy także szczegółowe wymagania weterynaryjne określone w najnowszym rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 stycznia 2022 roku. Obecnie w Schronisku przebywa 130 psów i 74 kotów. I jeszcze jedna uwaga, nie mamy na Wasz przyjazd czerwonych dywanów i nie malujemy trawy i faktycznie tylko niektóre psy sypiają na fotelach, natomiast każdy zainteresowany pomocą naszym podopiecznym jest tutaj mile przyjmowany.

W odpowiedzi na zarzuty: tak, w kojcach często są odchody, bo psy karmimy dwa razy dziennie i sprzątanie trwa od ok. 11.00 i trwa przez cały dzień. Tak, cześć kotów mieszka w klatkach. Tak, w budynku kwarantanny są czasem psy dłużej niż 15 dni, zwykle agresywne, w czasie pracy albo te, których nie chcemy, na silę przenosić do czasu znalezienia odpowiedniego miejsca. I na koniec, pomimo tego zmasowanego ataku i hejtu w mediach społecznościowych, gdzie wiele osób schowanych za pozorną barierą anonimowości, potrafi stracić hamulce – moralne czy etyczne, robimy swoje. W styczniu 2023 roku adoptowaliśmy 20 psów i kotów.

Niestety, ostatnio, podobnie jak w większości schronisk coraz więcej zwierząt przybywa. W styczniu przyjęliśmy 44. W trakcie spotkań adopcyjnych jest aktualnie pięć psów. Przeprowadzamy zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Pomimo tych ataków, nie pozwolimy, żeby kosztem realizacji czyiś prywatnych interesów cierpieli nasi podopieczni, Pracownicy, Wolontariusze i lekarze weterynarii. Codzienne życie Schroniska można obserwować okiem naszych wolontariuszy na Instagramie: