Uroczyste otwarcie schroniska


W niedzielę, 4 października 2015 roku, odbyło się uroczyste otwarcie Schroniska dla Zwierząt w Skałowie. Uroczystość zaplanowano właśnie w tym dniu, ponieważ jest to Światowy Dzień Zwierząt, którego obchody mają na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomić, że „ zwierzę jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą, a człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę” (Ustawa o ochronie zwierząt z 21.08.1997 r z późn. zm.).
Schronisko dla Zwierząt w Skałowie zostało wybudowane dzięki staraniom i finansowaniu Związku Międzygminnego „Schronisko dla Zwierząt”, utworzonego przez 11 gmin członkowskich.
Do Związku należą gminy: Czerwonak, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Mosina, Nekla, Pobiedziska, Puszczykowo, Suchy Las i Swarzędz. Przedstawiciele tych gmin brali czynny udział w przygotowaniu i pracy nad wspólnym projektem. Celem działań od początku było dobro zwierząt wpisane w politykę gminnych programów zapobiegania bezdomności. Inwestycję współfinansował także Powiat Poznański.
Gospodarzem uroczystości byli burmistrzowie i wójtowie gmin tworzących Związek.. W uroczystości udział wzięli także m.in. posłowie Bożena Szydłowska i Tadeusz Dziuba, Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek, Starosta Powiatu Poznańskiego Jan Grabkowski, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Leszek Wojtasiak, Przewodniczący Rad Gmin należących do Związku, zaproszeni goście oraz mieszkańcy i liczne media.
Po krótkiej ceremonii otwarcia i symbolicznego przecięcia wstęgi, zgromadzeni mogli podziwiać nowo otwarty obiekt.